USG w ciąży – USG 2D, USG 3D, USG 4D Łódź – czym się różnią

USG 2D, USG 3D i USG 4D w ciąży

Badanie USG w trakcie ciąży to jedna z najlepszych metod oceny stanu płodu w brzuchu mamy. Oprócz tradycyjnych aparatów USG 2D, ostatnio pojawiły się także nowoczesne urządzenia USG 3D i USG 4D. Czym różnią się różnią i  czy warto wykonać badania na nowoczesnych sprzętach?

O wszystkich badaniach USG, które można u nas wykonać możecie Państwo przeczytać tutaj.

Bezsprzeczne jest to, że każda kobieta w ciąży musi mieć wykonane badanie USG. Zasadniczo zaleca się wykonanie 3 badań ultrasonograficznych płodu:

  1. Pierwsze badanie USG – pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży
  2. Drugie badanie USG – pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży
  3. Trzecie badanie USG – po 30 tygodniu ciąży.

Oczywiście w zależności od zaleceń lekarza może być wykonanych więcej badań. Wszystko zależy od tego czy płód rozwija się prawidłowo.

Urządzenie, niezależnie od typu, wykorzystuje do badania fale ultradźwiękowe, które, odbijane od narządów wewnętrznych i płodu, a przetworzone przez urządzenie, tworzą obraz na monitorze. Dzięki temu, lekarz ginekolog lub radiolog może określić wiek płodu, jego płeć, ale przede wszystkim obserwować rozwój dziecka w łonie matki.

Badanie USG w trakcie ciąży nie wymaga specjalnych, wcześniejszych przygotowań.

USG 2D

Badanie typu USG 2D jest wykonywane od lat i daje obraz dwuwymiarowy. Lekarz może z takiego obrazu odczytać wiele ważnych informacji – jak np. wielkość, kształt i ukrwienie części ciała dziecka, jego narządów wewnętrznych, umiejscowienie łożyska czy ilość wód płodowych. Sprzęty najnowsze są na tyle dokładne, że pozwalają także wykonać badanie USG Doppler płodu, czyli ocenę przepływu krwi przez narządy płodu czy matki. Dzięki temu można ocenić funkcje serca i łożyska.

Należy jednak podkreślić, że badanie 2D o ile dla lekarza może być wystarczające w diagnostyce płodu o tyle przyszli rodzice na ekranie widzą tylko jasne i ciemne plamy. Prawdziwą rewolucją było wprowadzenie badań USG trójwymiarowych 3D i 4D.

USG 3D w ciąży

USG 3D, USG 4D, USG ciążowe Łódź Swiss Medicus
Ciążowe USG 3D i USG 4D

Dzięki obrazowaniu trójwymiarowemu 3D po raz pierwszy rodzice dziecka mogą obejrzeć jak wygląda przyszły członek rodziny. Można obejrzeć powierzchnię nienarodzonego dziecka. Dla rodziców to już nie tylko widok “plam” jak w przypadku USG 2D, ale mogą obejrzeć wyraźnie twarz i kształt dziecka. Na pamiątkę dostają zdjęcie dzidziusia z brzucha, a obraz może być zachowany na przenośnym nośniku pamięci bądź na płycie CD / DVD. USG 3D zyskuje coraz większą popularność!

Ciążowe USG 4D – “film z brzucha”

Największym hitem ostatnich lat w diagnostyce USG jest wprowadzenie USG 4D. Jego działanie jest podobne do USG 3D, ale obraz, który pojawia się na ekranie jest generowany w czasie rzeczywistym. Można powiedzieć, że to jest wręcz film z brzucha mamy! Obraz porównywalny jest do tego jakbyśmy umieścili wewnątrz macicy kamerę – dzięki temu można na żywo podejrzeć, co robi dziecko – jakie ruchy wykonuje, jaki ma wyraz twarzy, czy się uśmiecha, czy ssie kciuka itp. Dzięki temu mogą na żywo po raz pierwszy w życiu zobaczyć swojego nowego członka rodziny. Bez wątpienia jest to niezwykle wzruszające przeżycie dla rodziców.

Co warto podkreślić, wielu psychologów twierdzi, że taki rodzaj badania USG ciążowego przyczynia się to do wytworzenia wcześniejszego i silniejszego związku emocjonalnego między rodzicami a dzieckiem.

Serdecznie zachęcamy do wykonywania badania 4D gdyż przeżycia z tym związane będą dla Państwa niezapomniane do końca życia!

Aby umówić się na badanie ciążowe USG 3D czy USG 4D wystarczy zadzwonić pod numer rejestracji: 42 209 30 50 lub 609 074 074.