Chrapanie i bezdechy senne – czyli dlaczego chrapiemy?
Chrapanie to nieprzyjemny, nierzadko głośny odgłos występujący u pacjenta podczas snu, który bardzo często przeszkadza innym osobom z najbliższego otoczenia chrapiącego.
Podczas dziennej aktywności człowiek oddycha przez nos i jamę ustną, gdzie powietrze swobodnie przedostaje się przez nie do struktur gardła, a następnie poprzez krtań do oskrzeli i płuc. Kiedy śpimy, napięcie tkanek w obrębie gardła, języka i jamy ustnej oraz nosa ulega znacznemu obniżeniu (relaksacji), wskutek czego przestrzeń / kanał, przez które przepływa powietrze oddechowe znacznie się zawęża. W części przypadków zwężenie jest tak duże, że powietrze podczas oddychania ulega wibracjom. Odgłos chrapania pojawia się, gdy przepływające wibrujące powietrze wprawia w drgania podniebienie miękkie, języczek i częściowo również nasadę języka.
Czy chrapanie tylko przeszkadza innym, czy jest również groźne dla mnie – czym jest bezdech senny?
Chrapanie w początkowej fazie może jedynie przeszkadzać domownikom (małżonkowi, partnerowi/partnerce) lub osobom dzielącym ten sam pokój z „chrapaczem” podczas snu (np. w trakcie wyjazdów, delegacji) i stanowić wstydliwy problem. Często jednak objaw ten świadczy również o dużo poważniejszym problemie medycznym i społecznym – o bezdechu sennym. Chrapanie może być także objawem świadczącym, że w przyszłości bezdech się rozwinie.
Bezdechy senne to epizody zaburzenia oddychania u chorego podczas snu. Mówimy o nich wówczas, kiedy podczas 1 godziny snu dochodzi do co najmniej 5 przerw w oddychaniu trwających minimum 10 sekund lub ponad 30 takich przerw występuje w trakcie 7 godzin snu. Podczas ww. przerw dochodzi do krótkiego spadku „dotlenienia” ważnym narządów, co powoduje, że pacjent nieświadomie krótko przebudza się, a sen jest płytki i nieefektywny. Przerwy te dla samego pacjenta są na tyle krótkie, że nie pamięta on, iż „przebudzał się” w ciągu całego snu, a w efekcie rano po obudzeniu czuje się przemęczony i niewyspany.
Chrapanie i bezdechy senne – jakie mogą być ich następstwa?
Chrapanie i bezdechy senne stanowią nie tylko problem dla otoczenia chrapiącego, ale również dla niego samego. Uczucie niewyspania mimo całonocnego snu, poranne bóle głowy, trudności w koncentracji, nauce, problemy z pamięcią, uczucie przemęczenia w ciągu dnia to bardzo ważne następstwa zespołu bezdechów sennych. Chory na nie uskarżający się, staje się nieefektywny w pracy, może zagrażać sobie jak i współpracownikom (np. gdy pracuje na odpowiedzialnym stanowisku pracy, obsługuje różnego typu urządzenia, maszyny). Pacjent stanowi wreszcie zagrożenie jako kierowca dla siebie, bądź innych współużytkowników dróg nierzadko będąc sprawcą kolizji lub wypadków będących efektem rozkojarzenia, czy wręcz „przyśnięcia za kierownicą”. Chrapanie i bezdech senny to bardzo ważny problem społeczny.
Wiele opracowań naukowych podaje, że zespół bezdechu sennego może przyczyniać się do rozwoju depresji, zespołów lękowych oraz impotencji. Zwiększa również ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze i chorobę niedokrwienną serca (chorobę wieńcową). Prowadzić może do wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.
Co prowadzi do chrapania i zespołu bezdechów sennych?
Najczęściej chrapanie i bezdechy senne związane są z istnieniem organicznej przeszkody anatomicznej, zmniejszającej drożność struktur gardła i nosa, która podczas snu doprowadza do okresowego zamknięcia dróg oddechowych – taka sytuacja występuje najczęściej i nazywamy ją zespołem obturacyjnego bezdechu sennego. Do przeszkód prowadzących do obturacyjnego zespołu bezdechów sennych należą m. in.: przerost tkanek lub wiotkość podniebienia miękkiego, przerost migdałków podniebiennych, zbyt długi języczek podniebienia, przerost nasady języka, przerost małżowin nosowych, skrzywienie przegrody nosa, polipy nosa.
Chrapię… co zrobić? Od czego zacząć?
U części osób wystarczające może się okazać:
- normalizacja masy ciała, w przypadku nadwagi lub otyłości;
- ograniczenie lub zaprzestanie spożycia alkoholu (który sprzyja rozluźnieniu i zmniejszeniu napięcia tkanek);
- zaprzestanie palenia papierosów;
- odstawienie preparatów nasennych i/lub uspokajających (które także sprzyjają rozluźnieniu tkanek) – gdy brak wskazań lekarskich do ich stosowania!;
- spanie bez poduszki i/lub unikanie spania „na wznak” (podczas spania z przygiętą głową lub na wznak dochodzi do większego prawdopodobieństwa zamykania dróg oddechowych przez m. in. cofający się język) – pomocne bywa niekiedy wszycie guzików od piżamy na plecach, co powoduje, że osoba chętniej śpi na brzuchu lub boku.
Gdy pomimo zastosowania się do kilku powyższych porad chrapanie nadal utrzymuje się, a sen jest lub staje się mało efektywny, konieczna jest wizyta u specjalisty i przeprowadzenie badania laryngologicznego.
U nas stosowana jest tzw. koblacja, czyli metoda, podczas której dzięki wytworzeniu fal wysokiej częstotliwości, dochodzi do zmniejszenia objętości określonych tkanek poprzez ich odparowanie oraz zwiększenie napięcia w określonych ich partiach. Stosując tę metodę, powstają znacznie mniejsze rany, niż przy użyciu klasycznego skalpela, a także występuje dużo mniejsze oparzenie tkanek otaczających, jak w przypadku stosowania lasera, bowiem w czasie zabiegu działa się temperaturą ok. 40-50˚C. Zastosowanie koblacji czyni zabieg niemalże bezkrwawym, o wiele mniej bolesnym w okresie pooperacyjnym, sprawia, że nie występuje bezpośrednio po nim obrzęk.
Wykonywanymi przez nas zabiegami chirurgicznymi z zastosowaniem koblacji są:
- RADIOCHIRURGIA MAŁŻOWIN NOSOWYCH (ang.: coblation assisted turbinate reduction)
- RADIOCHIRURGIA PODNIEBIENIA MIĘKKIEGO (ang. coblation assisted soft palate reduction)
- PLASTYKA PODNIEBIENIA MIĘKKIEGO I JĘZYCZKA (uvulopalatoplastyka) (ang. coblation assisted uvulopalatoplasty)
- USUNIĘCIE / ZMNIEJSZENIE MIGDAŁKÓW PODNIEBIENNYCH (tonsillektomia/ tonsillotomia) (ang. coblation assisted tonsillectomy/tonsillotomy)
Zabiegi w Swiss Medicus przeprowadzane są przez lekarza Marcina Kubiaka, który legitymuje się certyfikatem poświadczającym jego umiejętności w dziedzinie koblacji.
Wszystkie zabiegi wykonywane w Swiss Medicus robimy metodą koblacji urządzeniem, które widoczne jest poniżej:
Ceny zabiegów różnią się, ale każdy z nich możecie Państwo w Swiss Medicus sfinansować dzięki systemowi ratalnemu stworzonemu specjalnie dla branży medycznej – MEDIRATY! Zachęcamy do skorzystania z kalkulatora poniżej i kontaktu z nami! Nasza kadra chętnie odpowie na wszelkie pytania! Jest to pewna i sprawdzona przez nas forma płatności za zabiegi medyczne.