Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu (NTM) to krępujące schorzenie związane z osłabieniem mięśni dna miednicy, zwanych też mięśniami Kegla. Powstaje najczęściej w wyniku trudnego porodu siłami natury. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia wzrasta również z wiekiem. Według statystyk na NTM cierpi co trzecia kobieta po 60-tym roku życia i co druga – po 30-tym.
Osłabione mięśnie nie spełniają swoich funkcji, czyli nie zaciskają cewki moczowej w prawidłowy sposób. Co się z tym wiąże, kobieta traci kontrolę nad wyciekami moczu. Jest to niezmiernie frustrująca przypadłość, zaniżająca samoocenę i ograniczająca aktywność, a nierzadko zmuszająca do wycofania się z życia społecznego. Choroba wpływa również na życie seksualne kobiety, która zaczyna unikać zbliżeń, blokowana wstydem.
Problem nietrzymania moczu oraz syndrom pęcherza nadreaktywnego można pokonać dzięki osiągnięciom nowoczesnej medycyny. Z pomocą kobietom borykającym się z NTM przychodzi laser frakcyjny CO2 Dana, przy którego użyciu wzmacnia się ścianki pochwy oraz obszar ujścia cewki moczowej. Zabieg z zastosowaniem urządzenia polega na przywróceniu normalnej funkcjonalności cewce moczowej poprzez nadanie jej prawidłowego kąta nachylenia. Efektem laseroterapii jest stymulacja produkcji nowych włókien kolagenu, poprawa nawilżenia pochwy i zwiększenie elastyczności jej ścianek oraz sromu.
Przed zabiegiem pacjentka umawia się na wizytę, w trakcie której lekarz ginekolog dokonuje kwalifikacji. Zabieg trwa około 30 minut, nie stosuje się do niego znieczulenia – jest w pełni bezbolesny.
Wymagane badania:
- Aktualna cytologia (do 6 miesięcy)
- Czystość pochwy (do 1 miesiąca)
Przeciwwskazania:
- Nieprawidłowy wynik cytologii
- Ciąża i karmienie piersią
- Choroby nowotworowe
- Infekcje pochwy i sromu
- Uszkodzenia naskórka w okolicy poddawanej zabiegowi
Inne zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego możecie Państwo przeczytać: tutaj