Endokrynolog Łódź – leczenie chorób tarczycy i przytarczyc

Endokrynolog, leczenie chorób tarczycy

Endokrynolog Łódź w Centrum Medycznym Swiss Medicus
Endokrynolog Łódź w Centrum Medycznym Swiss Medicus, USG tarczycy

Tarczyca, tak często bagatelizowany narząd, może swoim rozmiarem jest niewielka, ale bardzo potrzebna do życia. Jest on położony w dolnej części szyi i składa się z 2 płatów (lewego i prawego) oraz cieśni, która łączy oba płaty. Gruczoł ten odpowiada za produkcję 3 istotnych hormonów – 2 ważniejsze to Tyroksyna (T4) oraz trójjodotyronina (T3) a trzeci, który w układzie hormonalnym jest mniej istotny to kalcytonina. Endokrynolog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób tarczycy.

Oba hormony są później rozprowadzane z krwią po całym organizmie i dzięki temu niejako „zasilają” prawie każdą komórkę ciała.

Jeśli już mówimy o hormonach to należy odpowiedzieć na pytanie do czego ona tak naprawdę służą? Można je ogólnie zaszufladkować jako hormony wpływające na metabolizm czyli na przemianę materii czyli wprost na aktywność fizyczną. Najważniejsze jest T3, bo T4 jest jedynie materiałem do przemiany w Ich działanie jest związane przede wszystkim z T3, a T4 służy jako surowiec do przemiany w trójjodotyroninę przez lokalne systemy enzymów.

Przysadka mózgowa to organ sterujący pracą tarczycy poprzez tyreotropinę czyli TSH, które to pobudza tarczycę do produkcji hormonów, a z kolei hormony tarczycy hamują wydzielanie TSH przez przysadkę mózgową. Odbywa się to na bieżąco.

Lekarz specjalista endokrynolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszystkich schorzeń tzw. gruczołów wydzielania wewnętrznego tzn. tarczycy, przytarczyc, podwzgórza, przysadki i nadnerczy, a także nieprawidłowości dotyczących jąder i jajników, które mogą się objawiać zaburzeniami miesiączkowania czy niepłodnością. W Centrum Medycznym Swiss Medicus w Łodzi oferujemy konsultacje specjalistyczne z zakresu endokrynologii oraz możliwość wykonania badań diagnostycznych USG: USG tarczycy i USG przytarczyc. Ponadto w naszym laboratorium

Wszelkie zmiany ogniskowe w tarczycy tzn. guzki lub torbiele mogą zostać poddane przez lekarza endokrynologa w Swiss Medicus biopsji cienkoigłowej wykonywanej pod kontrolą USG, dzięki czemu w prawie bezbolesny sposób możemy wykluczyć obecność zmian nowotworowych. Na pomoc endokrynologa mogą liczyć również kobiety w okresie menopauzy. Specjalizujemy się w leczeniu nadczynności i niedoczynności tarczycy u ciężarnych oraz osób starających się o potomstwo.

 

Nasi lekarze:

lek-malgorzata-sliwinska-puto
lek. Małgorzata Śliwińska-Puto

Nasz specjalista endokrynolog: lek. med. Małgorzata Śliwińska-Puto
Zapraszamy: poniedziałki 17:00-19:00, wtorki 14:00-18:00
Rejestracja: 42 209 30 50, 609 074 074

REJESTRACJA ONLINE

Loading...