Diabetolog Łódź

Lekarz, który zajmuje się rozpoznawaniem cukrzycy, a następnie dobraniem odpowiednich metod leczenie farmakologicznego i niefarmakologicznego, które pozwalają na skuteczną walkę z tą chorobą jest diabetolog. Łódź czy Polska w ogóle to miejsca, gdzie notuje się coraz więcej zachorowań na cukrzycę. Cukrzyca to już choroba cywilizacyjna. Jest to poważne schorzenie metaboliczne wywołane niedoborem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. We krwi utrzymuje się podwyższone stężenie glukozy – hiperglikemia. Przyczyną choroby jest nieprawidłowe wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki lub nieprawidłowe wykorzystanie insuliny przez tkanki.

Diabetolog Łódź w Swiss Medicus, leczenie cukrzycy, bez kolejek
Specjalista diabetolog w Swiss Medicus

Rozróżniamy 2 typy cukrzycy:

  • Cukrzyca typu 1 (zwana także insulinozalezną) częściej dotyka dzieci i jest spowodowana brakiem insuliny
  • Cukrzyca typu 2 (insulinoniezalezna) występuje w wieku dorosłym i jest spowodowana nieprawidłowym działaniem insuliny. Powstanie cukrzycy typu 2 to wynik złych nawyków żywieniowych, ograniczonej aktywności fizycznej, stresu czy nałogów. Jednym z istotniejszych czynników ryzyka wystąpienia choroby jest wiek. Osoby powyżej 45 roku życia powinny raz w roku badać poziom cukru we krwi. Cukrzyca występuje znacznie częściej u osób, które w przeszłości cierpiały na zaburzenia tolerancji glukozy.

Cukrzyca może pojawić się początkowo niezauważona.

Kiedy należy zwrócić szczególną uwagę na ewentualne symptomy cukrzycy?

Jeśli zauważycie Państwo takie objawy jak:

  • nadmierne / wzmożone pragnienie;
  • częstomocz / wielomocz;
  • zmęczenie i osłabienie organizmu;
  • zaburzenia widzenia – problemy ze wzrokiem;

To podstawowe oznaki, że możecie Państwo chorować na cukrzycę i należy jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty diabet0ologa. Wykona on pełną diagnostykę i jeśli rozpozna on cukrzycę będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie.

Cukrzyca to nie tylko przyjmowanie odpowiednich leków, ale także i może przede wszystkim odpowiednia dieta. Wiadomo, że najlepiej na żywieniu zna się dietetyk, który ułoży odpowiedni program żywieniowy i dzięki współpraca z lekarzem dietetykiem będzie takie leczenie będzie zdecydowanie bardziej owocne. Więcej na temat dietetyka w Swiss Medicus możecie Państwo przeczytać: tutaj.

Należy także pamiętać, że z cukrzycą związane jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jak zawał serca, niewydolność nerek, utrata wzroku czy udar mózgu.

W Swiss Medicus w Łodzi możecie Państwo skorzystać z fachowych porad doświadczonych lekarzy diabetologów i poddać się stosownemu leczeniu.