Szczepionka przeciw HPV

Szczepionka przeciw HPV

Zaszczep się i żyj!

Wirus HPV (Humań Papilloma Virus) czyli wirus brodawczak ludzkiego to jedna z najczęstszych infekcji wirusowych przenoszonych drogą płciową. Obecnie ocenia się, że już prawie 50% wszystkich aktywnych seksualnie osób jest nim zakażona, choć często występuje on w formie utajonej, nie dającej żadnych widocznych zmian chorobowych.

Najczęściej do zakażenia dochodzi w trakcie stosunków seksualnych, choć zdarzają się przypadki zakażenia płodu przez matkę. Zmiany wywoływane przez wirusy HPV można podzielić na zmiany nieonkogenne (HPV6, 11 i inne) m.in. kłykciny kończyste (brodawki płciowe), brodawczaki krtani, zmiany łagodne na szyjce macicy oraz onkogenne (HPV16, 18 i inne), wywołujące m.in. zmiany przednowotworowe, raka szyjki macicy, nowotwory okolicy narządów płciowych, część nowotworów głowy i szyi (jama ustna, krtań, przełyk). Warto zauważyć, że nowotwór szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet.

Dane z Australii uzyskane po trzech latach od wprowadzenia tam szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dowodzą, że w ich wyniku spada liczba groźnych nadżerek u kobiet poniżej 18. roku życia. W Polsce zdaniem specjalistów wciąż za mało dziewcząt korzysta z dobrodziejstwa tych szczepień, tym bardziej, że w naszym kraju odnotowuje się rocznie ponad 4000 przypadków zachorowań na raka szyjki macicy oraz prawie 2000 zgonów. Wynika to przede wszystkim ze słabego systemu badań profilaktycznych i małej jeszcze świadomości samych pacjentów.

Szczepionka przeciw HPV (rakowi szyjki macicy)
Od 2006 r. w Polsce dostępna jest „poczwórna” szczepionka przeciw HPV6/11/16/18 o nazwie Silgard. Jak się uważa, obydwa typy mikrobów są odpowiedzialne za ponad 80% wszystkich zachorowań na raka szyjki. Najlepszym momentem do podania szczepionki jest wiek 11-12 lat, czyli jeszcze przed inicjacją seksualną. Ale rekomenduje się także podawanie szczepionki w wieku 13-26 lat. Szczepionki podaje się w 3 dawkach (2 dawka miesiąc po pierwszej, a 3 dawka pół roku po pierwszej dawce). Sprawa szczepionek przeciw wirusowi brodawczaka ma jeszcze jeden ciekawy aspekt. Otóż najprawdopodobniej chronią one także przed nowotworami jamy ustnej i gardła. W ostatnich latach ukazały się prace dowodzące, że liczba zachorowań na różne postacie raka jamy ustnej i gardła rośnie. Według badaczy to kwestia zmian w obyczajowości – coraz częściej i znacznie wcześniej niż jeszcze 20 lat temu uprawiamy seks oralny a bezpośrednim winowajcą wzrostu zachorowań jest wirus brodawczaka ludzkiego.

Umów się na wizytę i zaszczep się przeciwko rakowi szyjki macicy!

42 209 30 50 lub 609 074 074

4.7/5 - (4 votes)

Poinformuj innych

Inne aktualności