Usuwanie migdałków podniebiennych (tonsillektomia), redukacja migdałków (tonsillotomia) metodą koblacji

Zabieg wykonujemy w znieczuleniu ogólnym z hospitalizacją 1-2 dniową. Czas zabiegu: 45 minut – 1,5 godziny.

Usuwanie migdałków podniebiennych Centrum Medyczne Swiss Medicus Łódź
Usuwanie migdałków podniebiennych tonsillektomia metodą koblacji

Wskazania:

Przerost migdałków podniebiennych, przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych.

Powiększenie migdałków podniebiennych prowadzić może do zawężenia tzw. cieśni gardzieli – przestrzeni gardła przez którą przepływa powietrze – i podczas snu powoduje utrudnienie oddychania oraz zaburzenie przepływu powietrza podczas snu. Często, przy współistnieniu przerośniętego języczka, doprowadzają do chrapania i obturacyjnego zespołu bezdechów sennych. Usunięcie migdałków podniebiennych poszerza cieśń gardzieli i wraz z jednoczasowo przeprowadzonymi innymi zabiegami operacyjnym (np. uvulopalatoplastyką, radiochirurgią podniebienia miękkiego) zmniejsza chrapanie i obniża liczbę epizodów bezdechów sennych.

Zabieg tonsillotomii metodą koblacji można stosować również u pacjentów uskarżających się na nieświeży oddech, czy wręcz cuchnienie z ust, wówczas gdy migdałki podniebienne cechuje posiadanie głębokich krypt, do których łatwo dostaje się pokarm podczas jedzenia i zalegając w nich doprowadza do tych jakże nieprzyjemnych objawów.

Co pacjent powinien zgłosić lekarzowi w trakcie wizyty kwalifikacyjnej oraz w dniu zabieg operacyjnego?

  • czy podczas łykania pokarmów i/lub płynów następuje cofanie się treści pokarmowych z gardła do nosa
  • czy jest uczulony na leki, zwłaszcza na leki znieczulające (np. zła tolerancja leku znieczulającego, swędzenie skóry, wysypka, obrzęki, duszność, itp. po zastosowaniu znieczulenia np. podczas wizyty u dentysty)
  • kobiety – czy aktualnie mają krwawienie miesięczne (lub termin miesiączki pokrywa się z wyznaczonym terminem zabiegu)
  • kobiety – czy podejrzewają, iż są w ciąży, bądź w ostatnim czasie nie pojawiło się u nich krwawienie miesięczne w spodziewanym terminie
  • czy wykryto u pacjenta zaburzenia krzepnięcia krwi, lub wcześniej zdarzały się trudne do zatrzymania krwawienia lub krwotoki
  • czy przyjmuje leki zwiększające ryzyko krwawienia (np. Acard, Polocard, Warfin, Acenokumarol, itp.).
  • czy był szczepiony przeciwko WZW typu B lub kiedyś chorował na żółtaczkę, a także że choruje/chorował na inne choroby zakaźne przenoszone drogą krwi (HIV, HCV, itp.)
  • czy w ciągu ostatnich 2-5 dni przebył infekcję np. górnych dróg oddechowych, (przeziębienie, angina, grypa), i/lub miał/ma opryszczkę.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonuje się w pozycji leżącej i przeprowadza się w narkozie (znieczuleniu ogólnym).

Podczas znieczulenia ogólnego zakładany jest tzw. szczękorozwieracz – narzędzie rozwierające szczęki chorego, pozwalające na dobry wgląd w pole operacyjne, gdy chory jest w trakcie narkozy.

Lekarz operujący przy pomocy odpowiedniego aplikatora Coblatora usuwa (odparowuje) tkankę migdałkową częściowo (tonsillotomia) lub całkowicie (tonsillektomia). Czasami w przypadku wystąpienia śródoperacyjnego podkrwawiania można zamknąć krwawiące naczynie zakładając na nie samowchłanialną nić chirurgiczną – czyli. tzw podkłucie w loży, gdzie znajdował się usunięty migdałek.

Po zabiegu operacyjnym:

  • Hospitalizacja 1-2 dniowa w oddziale szpitalnym po zabiegu operacyjnym
  • W dniu po zabiegu – zakaz spożywania pokarmów i płynów, gdy wskazane – podaje się płyny infuzyjne (kroplówki).
  • Bezwzględnie przeciwwskazane jest spożywanie pokarmów twardych, ostrych i pikantnych, co najmniej przez 5-7 dni po zabiegu operacyjnym. Obowiązuje dieta papkowata
  • Miejsca po usuniętych migdałkach (loże migdałkowe) pokrywają się w okresie gojenia żółtawym nalotem – tzw. włóknikiem (odpowiednikiem „strupa” na skórze) – pod nim przebiega gojenie i wytwarzanie prawidłowego nabłonka. Włóknik odkleja się około 6-7 doby pooperacyjnej. Trzeba zachować szczególną ostrożność by wskutek nieodpowiedzialnego zachowania, nieprawidłowej diety, czy nadmiernego wysiłku fizycznego i wzrostu ciśnienia tętniczego krwi nie doprowadzić do przedwczesnego jego odklejenia, gdyż grozi to groźnym dla zdrowia i życia krwawieniem.
  • Pełny okres gojenia trwa do 2 miesięcy
  • W okresie 7-14 dni po zabiegu może pojawić się uczucie dyskomfortu w gardle, bólu podczas połykania, zalegania gęstej śliny, a także nasilić się stopień chrapania. Związane jest to z wstępnym okresem gojenia i mogącym wystąpić po operacji odczynowym obrzękiem tkanek gardła.
  • U chorych dolegliwości bólowe mogą ulec zmniejszeniu lub zostać zniwelowane poprzez stosowanie dostępnych powszechnie leków przeciwbólowych (paracetamol, ibuprofen, ketoprofen, itp.) oraz zazwyczaj są stosowane również leki na receptę, przepisanych przez lekarza.

  • Usuwanie / zmniejszanie migdałków podniebiennych
  • 4200 zł
  • wizyta kwalifikacyjna przed zabiegiem
  • zabieg zmniejszenia / usunięcia migdałków podniebiennych przy użyciu koblatora
  • znieczulenie ogólne
  • 24-o godzinny pobyt w sali pozabiegowej
  • wizyta kontrolna po zabiegu
  • umów się na wizytę

Zabiegi usuwania i zmniejszania migdałków podniebiennych w Swiss Medicus przeprowadzane są przez lekarza Marcina Kubiaka, który legitymuje się certyfikatem poświadczającym jego umiejętności w dziedzinie koblacji.

koblator certyfikat
lek. med. Marcin Kubiak – certyfikat koblator

Zabieg usunięcia migdałów podniebiennych w Centrum Medycznym Swiss Medicus możecie Państwo rozłożyć na niewielkie, dogodne miesięczne raty w systemie przygotowanym specjalnie dla branży medycznej – MEDIRATY! Zachęcamy do skorzystania z kalkulatora poniżej i kontaktu z nami. Nasz personel z chęcią odpowie na wszystkie nurtujące Państwa pytania.